× Bu site kamu, atama, teşvik, özel ilan, burs ve devletin yapmış olduğu planlamalar hakkında gayrıresmi olarak bilgi verme amacı ile kurulmuştur.

Irak ve Suriye'ye hava harekatı: 24 hedef imha edildi, çok sayıda terörist öldürüldü

SON DAKİKA HABERİ: Irak ve Suriye'nin kuzeyinde bulunan teröristlere yönelik operasyonlar aralıksız sürüyor. Milli Savunma Bakanlığı, Irak ve Suriye'nin kuzeyinde 24 terör hedefinin daha imha edildiğini açıkladı. Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Metina'da düzenlenen hava harekatıyla da 10 terörist daha öldürüldü. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı 74'e yükseldi. Milli İstihbarat Teşkilatı da Suriye'nin kuzeyinde 23 terör hedefini imha etti, Irak'ın kuzeyinde ise nokta bir operasyona imza attı.

Son dakika haberi! Terör örgütü PKK'nın Irak'ın kuzeyinde 9 askeri şehit ettiği saldırının ardından başlatılan operasyonlar sürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) hem Irak'ta hem de Suriye'nin kuzeyinde terör hedeflerini imha ediyor.

MİT, terör saldırısının ardından Suriye’de bulunan PKK hedeflerini vurdu. Operasyonlarda Suriye’de PKK/YPG kontrolünde örgüte ait sözde askeri, istihbarat, enerji/altyapı tesisi, cephane noktaları gibi stratejik hedeflerin yanı sıra örgütte sorumlu düzeyde faaliyet yürüten teröristler hedef alındı.

Operasyonlarda 5 kritik altyapı tesisi, 3 kontrol noktası, 8 askeri nokta, 2 mühimmat deposu, 2 lojistik deposu, 2 teknik araç deposu ve 1 tünel çalışmalarında kullanılan araç olmak üzere toplamda terör örgütüne ait 23 hedef imha edildi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, operasyonların, planlanan hedefe ulaşıncaya kadar devam edeceği öğrenildi. Milli İstihbarat Teşkilatı Irak'ın kuzeyinde bulunan Süleymaniye'de de nokta operasyon düzenledi.

PKK'ya İran'dan katılan terörist Hasan Seburi etkisiz hale getirildi. Örgüte 2023 yılında katılan teröristin, istihbarat toplama, keşif ve gözetleme faaliyetlerinde bulunması için eğitildiği tespit edildi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, Suriye'nin kuzeyinde, sızma girişiminde bulunan 7 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

ÖLDÜRÜLEN TERÖRİST SAYISI 74'E YÜKSELDİ Irak'ın kuzeyindeki Gara ve Metina'da düzenlenen hava harekatıyla 10 terörist öldürüldü. Böylece terör saldırısının ardından etkisiz hale getirilen terörist sayısı 74'e yükseldi. Milli Savunma Bakanlığı,, Irak ve Suriye'nin kuzeyine düzenlenen hava harekatlarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Irak kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara, Kandil ve Asos bölgeleri ile Suriye'nin kuzeyinde bulunan terörist hedefleri vuruldu. Operasyonlarda, içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen 24 terör hedefinin imha edildiği açıklandı. MSB'den yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/YPG/KCK ve diğer terörist unsurların etkisiz hale getirilerek Irak ve Suriye'nin kuzeyinden Türk halkına ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla, Birleşmiş Milletler Anlaşmasının 51'inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda, Irak'ın kuzeyindeki Metina, Hakurk, Gara, Kandil ve Asos bölgeleri ile Suriye'nin kuzeyinde bulunan terörist hedeflerine saat 22.00'de hava harekatlarının yapıldığı belirtildi. Hava harekatlarıyla bölücü terör örgütü tarafından kullanılan ve içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, mühimmat/malzeme deposu, barınak ve doğal gaz üretim tesisinden oluşan 24 hedefin imha edildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi: "İcra edilen bu harekatlarda, azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir. Asil milletimizin bağrından çıkan Türk Silahlı Kuvvetleri, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir. Bu harekatlar sırasında, masum insanların, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınmıştır."

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *