× Bu site kamu, atama, teşvik, özel ilan, burs ve devletin yapmış olduğu planlamalar hakkında gayrıresmi olarak bilgi verme amacı ile kurulmuştur.

SON DAKİKA HABERİ: İran, İzmir’e petrol getiren tankere el koydu

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye Petrol Rafinerileri’nin Irak’tan satın aldığı petrolü İzmir’in Aliağa limanına getiren St. Nikolas isimli tankere Umman açıklarında silahlı baskın düzenlendi. İran’ın TASNİM haber ajansı; söz konusu tankere İran tarafından el konulduğunu duyurdu.

Son dakika haberi! Irak’tan İzmir’in Aliağa ilçesine petrol taşıyan tankere, Umman açıklarında silahlı baskın düzenlendi. Yunan armatör firması Empire Navigation ait Marshall Adaları bayraklı St. Nikolas isimli gemi, Türkiye Petrol Rafinerileri’nin (Tüpraş) Irak devlet petrol şirketi SOMO’dan satın aldığı ham petrolü taşıyordu.

Türk personel bulunmayan tankerde, 18’i Filipinli olmak üzere 19 mürettebat bulunuyor.

Gemiden son sinyal alınan konum

Geminin sahibi konumundaki Empire Navigation, gemiyle Umman açıklarında irtibatın koptuğunu açıkladı.

Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları Kurumu ise gemiye silahlı kişiler tarafından baskın düzenlendiğine yönelik ihbar aldıklarını açıkladı. Marshall Adaları bandıralı ham petrol tankerinin İran’ın Cask liman kentine doğru ilerlediği bildirildi.

St. Nikolas ile bu sabah 06.30

İran’ın TASNİM haber ajansı; söz konusu tankere İran tarafından el koyulduğunu duyurdu.

Türkiye Petrol Rafinerileri’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise irtibatın koptuğu gemiyle ilgili olarak ulusal ve uluslararası yetkililerle görüşmelerin sürdüğü kaydedildi.

ABD'DEN KINAMA

ABD, Türkiye'ye petrol taşıyan tankerin İran'da alıkonulmasını kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gemi ve mürettebatın derhal serbest bırakılması istendi.  Daha önce “Süveyş Rajan” olarak adlandırılan gemi yaptırıma tabii İran petrolünü taşıdığı için ceza almış, ardından Amerika Birleşik Devletleri tarafından tankere el koyulmuştu.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *