× Bu site kamu, atama, teşvik, özel ilan, burs ve devletin yapmış olduğu planlamalar hakkında gayrıresmi olarak bilgi verme amacı ile kurulmuştur.

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına Müjde!

CANLI YAYINDA NASIL EMEKLİ OLABİLECEKLERİNİ AÇIKLADI
Staj ve çıraklık mağdurlarına müjde! 720 günle erken emeklilik! - Kartal  Gazetesi
Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin''in staj mağdurlarına emeklilik kapısını tamamen kapatacan açıklamalarına rağmen, SGK Uzmanı Onur Önal, net bir ifade ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce staj ve çıraklık sigortası girişi olan vatandaşların da EYT ile emekli olacağını iddia etmişti. Her ne kadar Meclis''e gelen tasarıda bu kesim için herhangi bir kapsam değişikliği yer almıyor olsa da, Önal, şubat ayında TBMM''ye gelecek torba yasayı belirterek emeklilik için bekleyen 250 bin staj mağduruna "sabırlı olun" çağrısında bulunmuştu. 

tv100 canlı yayınına bağlanan Onur Önal, emeklilik konusunda mevzuatı aktararak, stajyer ve çıraklık sigortası mağdurlarının neden emekli olmadığını ve ne yapılırsa emekli olabileceğini aktardı. 

Önal, başta meslek lisesi olmak üzere zorunlu staj faaliyetine tabi tutulan öğrenciler için verilen sigorta defterlerinin kısa vadeli sigortayı kapsadığını, bunun da mevzuata göre yalnızca staj faaliyeti sırasında yaşanabilecek sağlık sorunlarına ve iş kazalarına önlem amacıyla yürürlüğe koyulduğunu aktardı. Bu mevzuatta herhangi bir yasal değişiklik yapılmadığı sürece stajyerlerin EYT''ye dahil olamayacağını hatırlatan Önal, torba yasa ile kolay bir değişiklik sağlanarak 250 bin kişi için emeklilik yolunun açılabileceğini aktardı. 

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *