× Bu site kamu, atama, teşvik, özel ilan, burs ve devletin yapmış olduğu planlamalar hakkında gayrıresmi olarak bilgi verme amacı ile kurulmuştur.

Bakan Açıkladı Evi Kötü Olanlara, Dul Kadınlara Ev Alımı İçin 500 Bin TL Yardım!!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıkladı: Evi kötü olanlara, dul kadınlara ev alımı için 500 bin TL verilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet adresi üzerinden yapılan açıklamada kötü evini yenileyeceklere, evinin yerine yeni ev alacaklara ve eşi vefat eden dul kadınlara 500 bin TL'ye kadar konut alımında deste kverileceği bildirildi.

2024 yılı için söz konusu programlara başvuru şartları belli oldu ve başvurular alınmaya başlandı. Peki başvurular nasıl yapılacak? Başvuru şartları nelerdir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Resmi İnternet Adresinden Açıklandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sayfası üzerinden açıklama yapıldı. Açıklamaya baktığımızda iki farklı gruba 500 bin TL konut desteği verileceği bildirildi. Konut başvurusu yapacak kişilerde aranan şartlar ile başvuruya ilişkin bilgiler ise şu şekilde verildi:

Yardım Programı: Barınma Yardımları

Kapsamı: 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin en temel ve zaruri ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyaçlarının giderilmesine ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesine  yönelik yürütülen yardımlardır.

Başvuran: 18 yaş üstü aile birey

Kimler Faydalanır: 3294 sayılı Kanun kapsamında muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu bulunmayan, en az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan, nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler faydalanabilmektedir.

Evrak: Kimlik Belgesi

Tutar:
İhtiyaca göre ve yardım için belirlenmiş kriterlere haiz olmak kaydıyla;
• Basit ev onarımlarında 35.000 TL'ye kadar
• Orta düzey ev onarımlarında 70.000 TL'ye kadar
• Kapsamlı ev onarımlarında 100.000 TL'ye kadar
• Prefabrik ev yapımlarında 300.000 TL'ye kadar
• Betonarme ev yapımları/ev alımlarında 500.000 TL'ye kadar destek verilmektedir.

Ödeme Dönemi:
Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcamasının yapılması gerekmektedir. Kapsamlı ev onarımında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

Yardım Programı: Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı 

Kapsamı: Eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip 3294 Sayılı Kanun kapsamındaki kadınlara yönelik ülke genelinde 2023 adet konut yapımını hedefleyen, yerel yönetimler ve hayırseverlerin işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan bir konut destek programıdır.

Başvuran: Kontenjan tanımlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bulunduğu ilçelerde ikamet eden 18 yaş üstü aile bireyi

Kimler Faydalanır: Eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip 3294 sayılı Kanun kapsamındaki kadınlar faydalanabilmektedir.

Evrak: Kimlik Belgesi.

Tutar: Program kapsamında hane başına 500.000 TL destek sağlanmaktadır. 

Ödeme Dönemi: Ev alımlarında tek seferde ev yapımlarında ise üç dilim halinde kaynak aktarılmaktadır.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *