× Bu site kamu, atama, teşvik, özel ilan, burs ve devletin yapmış olduğu planlamalar hakkında gayrıresmi olarak bilgi verme amacı ile kurulmuştur.

Özel Sektörde Çalışanlara Sevindirecek Haber: Çalışma Saatlerine Güncelleme Geliyor!

Son zamanlarda gündemin en çok tartışılan konularından birisi de mesai saatlerinin düşürülmesi olurken hem özel sektörü hem de kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren haber gündemde oldukça tartışılmış ve bu habere özellikle de özel sektörde çalışanlar sevinmişti. Son dönemlerde bomba haberler peş peşe gelmeye devam ederken özel sektör çalışanlarını daha da sevindirecek bir haber daha geldi. 

Özel sektörde çalışan milyonları yakından ilgilendiren bir son dakika açıklamasında bulundu. Gelen haberde çalışma saatlerinin düşürüleceği ve tatil sayısının 2 güne çıkarılacağı bildirildi.

 

ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞMA SAATLERİ KISALIYOR!

Önceki gün hükümete yakın sayfaların son dakika olarak aktardığı haberde kamu ve özel sektörde çalışma saatlerinin kısaltılacağına yer verildi.Bilindiği üzere Avrupa'da çalışma saati en fazla olan ülkelerden biri Türkiye. Çok sayıda Avrupa ülkesinde haftada 4 gün çalışmaya geçilmişken ülkemizde haftada 6 gün çalışma devam ediyor. 

Özel sektörde vatandaşların en çok şikayet ettiği konulardan birisi de haftalık izin günü sayısı olurken haftada sadece 1 gün izin yapan özel sektör çalışanlarına bomba haber geldi. Şimdiye kadar memurların en çok kıskanılan kısmı izin günleri olurken özel sektörde çalışma saatlerinin kısalacağı ve izin günü sayısının 2 'ye çıkarılması gerektiği ifade edildi.

 

İZİN GÜNLERİ 2 GÜNE ÇIKACAK!

Yapılacak yeni düzenleme ile 40 olan haftalık çalışma saatinin 40'a indirilmesi planlanıyor. Haftalık izinlerin de 2 güne çıkarılması öngörülüyor. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesinde düzenlenen haftalık çalışma süresi en çok 45 olarak uygulanmıştı. Haftalık çalışılan günler değişse bile günlük çalışma süresi 11 saati geçemez. Bir işçi günde en fazla 11 saat çalıştırılabilir.

Gelen son dakika bilgilerine göre özel sektörde haftalık izin süresinin 2 güne çekilmesi ve çalışma süresinin de 40 saate düşürülmesi planlanıyor.

Yorum yazın

E-Posta Adresiniz Paylaşılmayacaktır işaretli alanlar zorunludur *